مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در ایران

*مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در ایران سالیانه 400میلیارد  تومان را به هدر میدهد مردم بامصرف این داروها خود را در معرض شروع موج مقاومت میکربها علیه آنتی بیوتیکهای در دسترس مردم قرار می دهند .

*در سال 1386کل فروش دارویی کشور حدود یک هزار ونهصد میلیارد تومان بوده که 400میلیارد آن مربوط به داروهای آنتی بیوتیک است.

*هم اکنون در گروه دارویی ها  آنتی بیوتیک ها بیشترین مقدار ریالی داروها رادارد و حدود 13 درصد کل بازار دارویی را داروهای آنتی  بیوتیک تشکیل میدهد .

*بررسی های  انجام شده در آمریکا نشان داده است که از سال 1980تا1988میزان مقاومت به پنی سیلین از 3تا5درصد به 34درصد افزایش یافته است و میزان مقاومت به تتراسیکلین از 2درصد در سال

1950 به حدود 80درصد در سال 1998 رسیده است .

*25درصد از میکربهای مسبب اسهال عفونی به دارو مقاوم شده اند .

مرکز کنترل وپیشگیری از بیماریها (CDC)در سال 1997 گزارش کرده است که 50٪از تمام آنتی بیوتیکهای مصرف شده بی مورد بوده وضرورتی نداشته است .وحدود 80درصد از بیماران دوره درمان خود را تکمیل نکرده اند و در واقع درمان ناقص انجام شده است .

*عوارض ناشی از دارو پنجمین عامل مرگ ومیر در آمریکا وچهارمین عامل مرگ ومیر در اروپا است .

* طبق برآورد WHOدر جوامع انسانی 45٪ همه مرگ ها و63٪ مرگ های دوران کودکی هنوز به وسیله عوامل عفونی ایجاد میشود ودر همه کشورهای جهان به طور کلی عفونتهای حاد تنفسی  بیماریهای اسهالی سرخک مالاریا ایدز وسل علتهای مهم مرگ هستند . مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در ایران سالانه 400میلیارد تومان را به هدر میدهد مردم بامصرف این داروها خود را در معرض عوارض خطرناک وگاه کشنده قرار میدهند .

* برخی والدین اغلب برای کودکانشان درخواست آنتی بیوتیک میکنند .   60 درصد افراد نمیدانند که آنتی بیوتیک در برابر داروهایی مانند ویروس هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزای معمولی کارآیی ندارند .

*       هر ایرانی 4 برابر میانگین جهانی دارو مصرف میکند

*       در ایران 50درصد نسخه های دارویی  آنتی بیوتیک تجویز میشود .

*       میانگین مصرف داروی تزریقی در ایران 46 درصد است .

*    از سال 2006 تاکنون کمک هزینه 5/1 میلیارد دلاری برای کشف درمان های جدید و مقابله با بیماریهایی که میکرب مربوط به آنها در برابر انتی بیوتیکها مقاوم شده اند اختصاص یافته است .

*      مصرف خودسرانه دارو شایعترین علت مسمومیت در جهان است .

*     سالانه 1/1 بیلیارد دلار در جهان صرف درمان وبررسی مشکلات ناشی از عوارض دارویی میشود .

*    در سال 1998عوارض دارویی چهارمین علت مرگ ومیر در آمریکا بوده است . چیزی در حدود 98هزار مورد بیشتر از مرگ ناشی از حوادث و43458 مورد بیشتر از مرگ ناشی از سرطان پستان و14516 مورد بیشتر از مرگ ناشی از بیماری ایدز .

*ایران به لحاظ مصرف دارو جزو بیست کشور برتر دنیاست و در آسیا بعد از چین رتبه دوم رادارد .

* 20درصد کل داروهای مصرفی درایران بصورت خودسرانه وبدون تجویز پزشک مصرف میشود .

*سالانه بیش از 10 هزار مورد عارضه ناشی از مصرف نادرست دارو در ایزران گزارش میشود .

*هر ایرانی بطور متوسط در طی یک سال 339بار دارو می خورد . که این رقم چهار برابر آمار جهانی است .

منبع :اینترنت

تهیه کننده :گیتی جعفری

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-8-25 8:51        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ